Květiny K MDŽ

květiny rozvoz praha
 

Přestože se už moc neslaví, jsou ženy, kvůli nimž stojí za to MDŽ slavit i nyní.

Mezinárodní den žen považuje řada lidí za komunistický svátek a už patnáct let jej neslaví. 8. březen je ale o něčem úplně jiném, nelze ho nahradit Dnem matek a nelze na něj zapomenout. Už jenom proto, že MDŽ se slaví od roku 1910 a v roce 1975 byl uznán radou OSN jako mezinárodní svátek.

Jak MDŽ vznikl?

Poslední únorovou neděli v roce 1908 demonstrovaly stovky žen ve Spojených státech za svá politická, ekonomická a společenská práva, hlavně za právo volební. V březnu 1910 se uskutečnila první Mezinárodní ženská konference v Kodani a na ní byl oficiálně ustaven den žen, zatím ale nebylo ujednáno přesné datum. Už o rok později se v polovině března slaví MDŽ v Rakousku, Švýcarsku a Německu. Několik dní na to se odehrává tragický požár v newyorské textilní továrně, kde za hrůzných podmínek pracují tisíce zejména italských a židovských imigrantek. Vyšlo najevo, že továrna má falešné únikové východy a za zaměstnankyněmi že vedení zamyká dveře výrobních hal, v plamenech zemře 146 žen. Paradoxem je, že právě tyto ženy několik měsíců před tím neúspěšně stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek v továrně. Po ženských nepokojích a demonstracích proti válce a bídě v Petrohradě roku 1917 je pevně ustaven 8. březen jako MDŽ. Právě tahle událost, značně překroucená, se stala podkladem pro komunistické oslavy MDŽ.

Proč se MDŽ stále slaví?

Protože je stále třeba připomínat, že ženy musely za svá práva tvrdě bojovat a neměly je samozřejmě, tak jako muži. Protože ještě dnes, sto let po vzniku MDŽ, nemají všechny ženy zaručena stejná práva jako muži, a to ani v tzv. civilizovaných společnostech.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.