Jak MDŽ vznikl?


 Karafiáty k MDŽčervené karafiátyRudé karafiáty

Přestože se už moc neslaví, jsou ženy, kvůli nimž stojí za to MDŽ slavit i nyní.

Mezinárodní den žen považuje řada lidí za přežitek minulého režimu a je tím neprávem opomíjen. 8. březen je ale o něčem úplně jiném, nelze ho nahradit Dnem matek a nelze na něj zapomenout. Už jenom proto, že MDŽ se slaví od roku 1910 a v roce 1975 byl uznán radou OSN jako mezinárodní svátek.

Jak MDŽ vznikl?

Poslední únorovou neděli v roce 1908 demonstrovaly stovky žen ve Spojených státech za svá politická, ekonomická a společenská práva, hlavně za právo volební. V březnu 1910 se uskutečnila první Mezinárodní ženská konference v Kodani a na ní byl oficiálně ustaven den žen, zatím ale nebylo ujednáno přesné datum. Už o rok později se v polovině března slaví MDŽ v Rakousku, Švýcarsku a Německu. Několik dní na to se odehrává tragický požár v newyorské textilní továrně, kde za hrůzných podmínek pracují tisíce zejména italských a židovských imigrantek. Vyšlo najevo, že továrna má falešné únikové východy a za zaměstnankyněmi že vedení zamyká dveře výrobních hal, v plamenech zemře 146 žen. Paradoxem je, že právě tyto ženy několik měsíců před tím neúspěšně stávkovaly za zlepšení pracovních podmínek v továrně. Po ženských nepokojích a demonstracích proti válce a bídě v Petrohradě roku 1917 je pevně ustaven 8. březen jako MDŽ. Právě tahle událost, značně překroucená, se stala podkladem pro komunistické oslavy MDŽ.

Proč se MDŽ stále slaví?

Protože je stále třeba připomínat, že ženy musely za svá práva tvrdě bojovat a neměly je samozřejmě, tak jako muži. Protože ještě dnes, sto let po vzniku MDŽ, nemají všechny ženy zaručena stejná práva jako muži, a to ani v tzv. civilizovaných společnostech.

Jaké květiny jsou vhodné k MDŽ?

Otázka výběru vhodných květin k MDŽ není tak složitá, jak by se na první pohled zdálo. Rozhodně se nemusíte obávat, že k MDŽ lze darovat pouze rudé karafiáty, protože dnes je výběr květin o něco bohatší než tomu bývalo dříve. I když...

Rudé karafiáty jsou sice nechvalně spojovány s minulým režimem, nicméně pokud se na tyto úžasné řezané květiny podíváme bez zažitých předsudků, musíme konstatovat, že se s jejich využitím dají realizovat nádherné míchané kytice nebo trendy flowerboxy (květiny v krabici). Karafiáty nás navíc dokáží odměnit překvapivě dlouhou životností ve váze.

Chcete-li se ale raději od karafiátů oprostit, zkuste načerpat inspiraci v článku "Jaké květin vybrat k MDŽ".